بولتن و PDF

Icon
"رهگیر ماهانه یوآن" منتشره توسط سوئیفت

بعد از بحران مالی سال 2008، بانک مرکزی چین سیاست بین‌المللی شدن یوآن را در دستور کار قرار داد. امضای پیمانهای پولی دوجانبه و ایجاد مراکز تسویه یوآن، مهمترین راهکارهای بانک مرکزی چین در این راستا بود. چند سال بعد و در اواخر سال 2011، میزان استفاده از یوآن در تراکنشهای بین‌المللی رو به افزایش گذاشت. با هدف ارایه گزارشهایی مستند در خصوص بین‌المللی شدن یوآن، شرکت سوئیفت گزارشهایی را با عنوان "رهگیر ماهانه یوآن" (RMB Monthly Tracker) از سال 2011 تاکنون منتشر نموده است. تعداد این خبرنامة ماهانه، تاکنون به حدود 60 مورد رسیده است.

new-microsoft-powerpoint-presentation

.

.

.

.

.

.اهم موارد مطرح شده در این گزارش که به همراه خلاصه اجرایی آن به پیوست تقدیم می­شود به شرح است:

  • در اکتبر 2010، یوآن در جایگاه 35 و در اکتبر 2015، به جایگاه 4 ارزهای پراستفاده در جهان رسید (گزارش اکتبر 2015)؛
  • در دسامبر 2013، یوآن چین با عبور از یورو به دومین ارز پر استفاده در "تامین مالی تجارت" تبدیل شد که میزان استفاده آن از 89 درصد در ژانویه 2012 به 8.66 درصد در اکتبر 2013 رسید (گزارش دسامبر 2013)؛
  • تا جولای 2016، بیش از 1800 بانک و نهاد مالی در بیش از 100 کشور جهان از پرداختهای خود از یوآن استفاده کرده­اند که رشدی 14 درصدی را نسبت به سال قبل نشان می­دهد (گزارش جولای 2016).
  • در حال حاضر 15 مرکز تسویه یوآن در جهان در حال فعالیت هستند که عبارتند از هنگ­کنگ، ماکائو، تایوان، سنگاپور، لندن، فرانکفورت، سئول، پاریس، لوکزامبورگ، قطر، کانادا، استرالیا، تایلند، مالزی و شیلی (گزارش سیبوس، سپتامبر 2015).

صفحات 51، 91، 97 و 111 گزارش را برای ملاحظه موارد بالا ببنید. این مسیر، برای ایران نیز قابل الگوبرداری است، تا اولا فشار تحریم دلاری رو کشور کاهش یابد و ثانیا ریال ایران حداقل در مناسبات تجاری منطقه در افق 1404 سهمی را به خود اختصاص دهد.

 

Icon
ویژه نامه شماره 38: "همکاریهای ارزی در شرق آسیا" در مجله Financial and Monetary Policy Studies

آقای ژرومه شین مدیر اداره بین الملل بانک مرکزی کره جنوبی، به وضوح از استراتژی این کشور برای کاهش وابستگی به دلار سخن گفته است. آقای شین در مقاله ای که در ویژه نامه فوق توسط انتشارات معروف اشپرینگر به چاپ رسیده است، راهکار انجام مراودات بانکی غیردلاری بین کره­جنوبی و چین با نیت کاهش تقاضا برای دلار را توضیح داده است. صفحه 123:

"پراستفاده ترین ارز برای تسویه تراکنشهای تجاری در شرق آسیا، همچنان دلار آمریکا است؛ پیمانهای پولی دوجانبه (Currency Swaps) بین کشورهای آسیایی راهکاری برای کاهش این وابستگی به دلار آمریکا است".

"از زمان بحران مالی سال 2008 به بعد، این واقعیت در اقتصادهای نوظهور درک شده است که به خاطر وابستگی شدید آنها به دلار آمریکا، چنین بحرانهایی اغلب به اقتصاد واقعی سرایت می کند. برای فرار از این دور باطل، اقتصادهای نوظهور در تلاشند از ارزهای محلی برای تسویه تجارت استفاده کنند."

در صفحه 130 ویژه نامه فوق الذکر، جزئیات مدل اجرایی انجام تراکنش غیردلاری و با استفاده همزمان از 2 پول ملی کشور مبدا و مقصد برای انجام واردات توسط تاجر کره ­ای ارایه شده است:

Icon
گزارش استراتژِی چین در حوزه بانکداری بین المللی

مسیر بین¬المللی شدن یوآن به ۳ مرحله کلی قابل تقسیم است: ۱٫ استفاده برای تامین مالی تجارت؛ ۲٫ استفاده برای سرمایه گذاری و ۳٫ در بلندمدت برای ذخیره ارزی. داده های سوئیفت از ۱۰۱۱۸ موسسه مالی در ۲۱۰ کشور جهان حاکی از آنست که رشد بسیار سریعی در میزان استفاده از یوآن چین حاصل شده است؛ در سال ۲۰۱۰، یوآن سی پنجمین ارزی پراستفاده در جهان بود، در حالیکه در اکتبر ۲۰۱۲ به چهاردهمین ارز پراستفاده رسید

china money

Icon
نه به دلار بیشتر!

کشورها و گروه های بین المللی که در تجارت از دلار آمریکا به ارزهای ملی خود تغییر جهت داده اند:

به گزارش پیمان پولی دوجانبه به نقل از اسپوتنیک نیوز، در اوایل سال 2014، جاستین ییفو لین، اقتصاددان ارشد سابق بانک جهانی، تسلط دلار آمریکا را مقصر بحران اقتصادی جهانی دانست و گفت: دلار باید از ذخایر ارزی جهان حذف شود. به گفته لین، به جای پول ملی، یک ارز جهانی راه حل صحیح خواهد بود.
در ماه های اخیر، کشورهای مختلف، از جمله روسیه، چین، هند و ترکیه، تصمیم گرفته اند که دلار آمریکا را از تجارت خارجی خود حذف کنند و برای مبادله ی محصولات از طلا و یا دیگر ارزهای توافق شده استفاده کنند.

1021575463برای وضوح بیشتر تصویر روی آن کلیک کنید

اسپوتنیک نیوز

Icon
گزارش مرکز پژوهشهای مجلس با عنوان "بررسی ضرورت و امکان انعقاد پیمان پولی دوجانبه"

13962-914368

    تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به ایتان (شبکه کانونهای تفکر ایران) می باشد.
    طراحی و توسعه : شرکت نرم افزاری پاساد