گسترش پیمان پولی دوجانبه، تکلیف وزارت خارجه در تولید و اشتغال

تیر ۱, ۱۳۹۶

بر اساس ۵ بسته ای که ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به منظور رونق تولید و اشتغال به دستگاه ها ابلاغ نموده است، وزارت خارجه ۴ تکلیف دارد.

به گزارش پیمان پولی دوجانبه به نقل از پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی، در اواخر فروردین ماه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بسته های پنج‌گانه رونق توليد و اشتغال شامل «بسته ارتقاء توان توليد ملی»، «بسته تأمين مالی و سرمايه‌گذاری»، «بسته جذب، توسعه و تعميق تكنولوژی»، «بسته تجارت خارجی (توسعه صادرات غيرنفتی و مديريت هدفمند واردات)» و «بسته اشتغال و توانمندسازی نيروی كار» را به دستگاه ها ابلاغ نمود و طی آن، تکالیفی را برای هر دستگاه معین کرد.

طبق ابلاغیه این ستاد، در راستای اجراي سياست‌های كلی اقتصاد مقاومتي و منويات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در سال ۱۳۹۶ كه توسط معظم‌له به عنوان سال «اقتصاد مقاومتی؛ توليد- اشتغال» نامگذاری شده است، به منظور رونق توليد و ايجاد رشد اقتصادي ۸ درصدي، تداوم نرخ تورم تك رقمي، افزايش سرمايه‌گذاری، توسعه صادرات و افزايش رشد صادرات غيرنفتی به ميزان ۲۵ درصد، مديريت هدفمند واردات، ايجاد فرصت‌های شغلی جديد،‌ مقررات‌زدايي،‌ گسترش نقش بخش خصوصی و تعاونی و استقرار مديريت كارآمد، با توجه به رويكردهای پنج‌گانه اقتصاد مقاومتی (درون‌زايی، برون‌گرايی،‌ دانش‌بنيانی، مردمی بودن و عدالت بنيانی) پس از بحث و بررسی،‌ این بسته ها برای اجرا در سال ۱۳۹۶ مورد تصويب قرار گرفته است:

در ادامه تکالیف وزارت خارجه در این بسته ها آمده است که ۴ تکلیف را در ۲ بسته از ۵ بسته مذکور شامل می شود:

بسته تامین مالی و سرمایه گذاری

۳. وزارت امور خارجه مكلف است:

۳.۱. برنامه اجرايي ايجاد تسهيلات تردد براي سرمايه‌گذاران خارجي و افراد مرتبط با آنها از قبيل صدور رواديد چند ساله با اجازه ورود به دفعات را تهيه و تا پايان ارديبهشت‌ماه سال جاري به دبيرخانه ستاد ارسال نمايد.

بسته تجارت خارجی

۲. وزارت امور خارجه مكلف است:

۲.۱. به منظور تقويت همگرايي‌هاي منطقه‌اي و ايفاي نقش فعال تر در سازمان‌ها و مجامع منطقه‌اي و بين‌المللي و فراهم نمودن بازار صادراتي براي محصولات ساخت كشور و بهره‌برداري از فرصت ها، ديپلماسي اقتصادي را به عنوان محور فعاليت‌هاي خود در سال ۱۳۹۶ قرار دهد و گزارش اقدامات بعمل آمده را هر سه‌ماه يكبار به دبيرخانه ستاد گزارش نمايد.

۲.۲. با همكاري دستگاه هاي ذيربط، به منظور ايجاد زمينه هاي لازم براي ايجاد يا بهبود پيمان هاي دوجانبه و چندجانبه با كشورهاي هدف و  توسعه روابط تجاري در جهت رشد فزاينده صادرات غيرنفتي، جذب سرمايه‌گذاري خارجي و انتقال فناوري، نسبت به تهيه برنامه اجرايي (شامل فهرست كشورهاي هدف، مراحل توسعه پيمان ها و ساير فعاليت‌هاي مربوط) اقدام و تا پايان خرداد ماه سال جاري به دبير‌خانه ستاد ارائه نمايد.

۲.۳. با همكاري دستگاه‌هاي ذيربط، فعاليت كميسيون هاي مشترك اقتصادي با طرف‌هاي خارجي و كميته هاي بازرگاني مربوط را در جهت توسعه صادرات كالاها و خدمات كشور به نحوي ارتقاء دهد كه تراز تجاري منفي مربوط به كالاهاي مصرفي با هر كدام از كشورهاي خارجي طرف مبادله، در سال جاري نسبت به سال گذشته ده درصد كاهش يابد.

لطفا ما را از نظرات ، پیشنهادات و انتقادات سازنده خود مطلع نمایید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به ایتان (شبکه کانونهای تفکر ایران) می باشد.