حذف دلار همسو با اقتصاد مقاومتی

آبان ۱۵, ۱۳۹۶

نحوه قیمت گذاری پول‌های ملی و نحوه تسویه باقی مانده حساب‌های دوطرف جزء مواردی است که در پیمان‌های پولی دوجانبه مورد تأیید طرفین قرار می‌گیرد.

به گزارش پیمان پولی دوجانبه به نقل از سایت تابناتک
رهبر انقلاب اسلامی، در دیدار اخیر با رئیس جمهور روسیه، بر همکاری برای مقابله مشترک با تحریم های امریکا بر ضد ایران و روسیه تاکید کردند و افزودند: “بدون توجه به تبلیغات منفی دشمنان برای تضعیف روابط کشورها، می‌توانیم تحریم های امریکایی ها را با روش‌هایی از جمله حذف دلار و جایگزین کردن پول ملی در معاملات اقتصادیِ دو یا چند جانبه، بی‌اثر و امریکا را منزوی کنیم.”

 

حذف دلار از اقتصاد جهانی کابوسی خواهد شد که در صورت اجرایی شدن، بی شک ترامپ و همکاران سلطه جویش را از اریکه قدرت پوشالی به زیر می آورد و به اقتصاد جهانی، جرات خواهد داد تا معاملات خود را فقط به فقط در جهت منافع کشورهای خود به پیش ببرند و همچنین کشورهای صادرکننده نفت دلارهای نفتی خود را در آمریکا پس‌انداز نکنند، آنگاه وضعیت برای آمریکا حساس خواهد شد و توافق قدرت سیاسی ـ نظامی آمریکا دستخوش تغییرات مهمی می شود. در این هنگام موازنه قدرت پدیدار می شود و دنیا شاهد با دست و پا زدن آمریکا برای حفظ دلاربه عنوان پول بینالمللی برای خفظ موجودیت ظالمانه اش خواهد شد.

زیرا تنها با خرید فراوان دلار در جهان است که خلأهای تجاری ایالات متحده از میان می‌رود. بیش از ۸۰ درصد انتقال ارزی در بستر سوئیفت روی دلار است و از طرف دیگر بخش مهمی از انتقال‌های غیر دلاری هم در بخشی از چرخه‌ی انتقال خود، چرخه‌ی دلار را لمس می‌کنند. مادامی که نفت به عنوان مهم‌ترین ماده خام دنیا تنها با دلار معامله می‌شود، میزان تقاضا برای واحد پول ایالات متحده در سطحی بالا باقی می‌ماند. بیشتر صادرکنندگان نفت، ارزش واحدهای پولی  را با دلار تنظیم می‌کنند بی‌گمان سیستم فعلی دلارهای حاکم نفتی، بیش از همه به آمریکا سود می‌رساند.
در شرایط کنونی سیاسی و اقتصادی باید برای اقتصاد خاص ایران، چاره ای اندیشید.  زیرا از یک سو تحریم های مکرر و از سوی دیگرتکیه دولت بر فروش نفت خام، تبادلات مالی خارجی را که براساس دلار پایه ریزی شده، با مشکلات عدیده مواجه کرده است.  استفاده از دلار و نظام جهانی آن گرچه تسهیلاتی برای بازرگانان ایرانی به همراه دارد اما هرمعامله مالی ایران با سایر کشورهای خارجی را نیازمند اخذ مجوز مستقیم و یا غیرمستقیم از آمریکا، کرده است. بنابراین حذف دلار از نظام تجاری ایران یکی از اولویت های اساسی در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی است.

فواید حذف دلار

۱- بی نیازشدن ایران از مجوزهای آمریکا در تبادلات اقتصادی جهانی
۲- کم اثر و بی اثر شدن تحریم های مالی
۳- محفوظ ماندن  اطلاعات تجارت خارجی ایران از دسترس آمریکا و جامعه جهانی
۴ – از بین رفتن اهرم فشار بر ایران در معادلات سیاسی
۵- انتقال منابع حاصل از فروش نفت به داخل کشور
۶- کاهش ریسک ناشی از استفاده از دیگر ارزهای خارجی در تجارت
۷- افزایش قدرت چانه‌زنی ایران در تعاملات بین‌المللی
۸- امکان مدیریت بهتر نرخ ارز
۹- امکان استفاده از پول‌های ملی در ساختاری کاملا استاندارد

چگونگی نظام پولی مشترک

“اگر دو کشور ایران و روسیه بخواهند دلار را از تجارت دوجانبه خود حذف نمایند، در عمل این اتفاق رخ میدهد: بانک مرکزی ایران در یک بانک داخلی همچون بانک صادرات، برای بانک مرکزی روسیه، یک خط اعتباری «ریالی» معادل یک میلیارد دلار در نظر میگرید. در مقابل بانک مرکزی روسیه نیز یک خط اعتباری با واحد پولی این کشور یعنی «روبل»، معادل همان یک میلیارد دلار برای بانک مرکزی ایران باز میکند.
در ادامه هر واردکننده ایرانی میتواند به منظور واردات از کشور روسیه، به جای خرید دلار از بازار، به بانک داخلی در نظر گرفته شده مراجعه کند و به طور مستقیم روبل تهیه نماید و از آن برای واردات از کشور روسیه استفاده کند. در مقابل واردکنندگان روسی نیز میتوانند با استفاده از ریال اختصاص داده شده به این کشور به واردات از ایران اقدام نمایند. به این ترتیب بازرگانان دو کشور هیچ نیازی به خرید دلار ندارند و هزینه مبادله را متقبل نمیشوند و به راحتی میتوانند در تجارت دوجانبه از پول‌های ملی استفاده نمایند.

 

نحوه قیمت گذاری پول‌های ملی و نحوه تسویه باقی مانده حساب‌های دوطرف جزء مواردی است که در پیمان‌های پولی دوجانبه مورد تأیید طرفین قرار می‌گیرد. به طور معمول برای این کار یک حساب مشترک در نظر گرفته میشود که در بازه‌های زمانی یک ماهه، سه ماهه و یا شش ماهه، بانک‌های مرکزی دو کشور بتوانند وجوه باقی مانده و عدم برابری در تجارت را از روش‌های دیگری با یکدیگر تسویه نمایند و منابع جدید به یکدیگر اختصاص دهند. علاوه بر این لازم است تدابیری اتخاذ شود که هیچیک از طرفین از کاهش ارزش پول ملی طرف مقابل متضرر نشود و در صورت وقوع چنین موردی خسارت وارد شده جبران گردد.”(۱)
با توجه به آنچه گفته شد، مردم ایران انتظار دارند تا مسئولین مرتبط با اقتصاد و نظام پولی کشور، هر چه سریعتر با مشاوره کارشناسان خبره اقتصادی، برای این مهم برنامه ریزی کنند، تا هر چه سریعتر بتوانیم کشور را در یک عملیات موفق تجاری ببینیم و عملا دست سلطه آمریکا را که با ابزار تحریم، سالهاست کشورهای استقلال طلب را  در تنگا قرار میدهد، از ایران کوتاه کنیم.
ورود اخیر نمایندگان مجلس و کمیسیون اقتصادی، در جهت تحقق نظام پولی دو جانبه، طلیعه خوبیاست که منتظر نتایج آن هستیم.

 

 

لطفا ما را از نظرات ، پیشنهادات و انتقادات سازنده خود مطلع نمایید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به ایتان (شبکه کانونهای تفکر ایران) می باشد.
طراحی و توسعه : شرکت نرم افزاری پاساد