آیا برخورد منفعلانه بانک مرکزی با پیمان پولی دوجانبه پایان خواهد یافت؟

آبان ۱۶, ۱۳۹۶

نگاهی به عملکرد بانک مرکزی در مواجهه با پیمان پولی دوجانبه در سال­های گذشته نشان می‌‌دهد تا زمانی که کشور مقابل (مانند ترکیه) مصرانه پیگیر اجرای این طرح نباشد، از بانک مرکزی نباید انتظار تحرکی را داشته باشیم.

«بدون توجه به تبلیغات منفی دشمنان برای تضعیف روابط کشورها، می‌توانیم تحریم‌های آمریکایی‌ها را با روش‌هایی از جمله حذف دلار و جایگزین کردن پول ملی در معاملات اقتصادیِ دو یا چندجانبه، بی‌اثر و آمریکا را منزوی کنیم»، این بخشی از سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با پوتین، رییس جمهور روسیه بود که باعث شد پیمان پولی دوجانبه و حذف دلار بار دیگر به سرتیتر اصلی بسیاری از خبرگزاری­ها و روزنامه­های داخلی تبدیل شود. اما باید دید که آیا رویکرد بانک مرکزی در قبال پیمان پولی دوجانبه پس از بیانات رهبری، تغییری پیدا خواهد کرد یا نه؟

پیمان پولی دوجانبه توافقی است که کشورها برای انجام مبادلات مالی خود امضا می کنند تا به جای استفاده از ارزهای جهانی مثل دلار و یورو، از ارزهای ملی استفاده کنند. با اجرای این پیمان­ها، اعمال تحریم بانکی توسط آمریکا و اروپا غیرممکن خواهد شد.

این روش پرداخت اولین بار در ایران در سال­های سخت اقتصادی ۸۹-۹۰ توسط کارشناسان به دولت پیشنهاد شد ولی حتی دلار ۴هزار تومانی در پاییز ۹۱ هم باعث نشد تا بانک مرکزی برای خنثی کردن حربه تحریم بانکی از پول ملی در مبادلات خارجی استفاده کند.

در میانه مذاکرات برجام، گروهی از کارشناسان اقتصادی به دولت پیشنهاد کردند که برای سامان گرفتن روابط اقتصادی خارجی و برتری در مذاکرات هسته­ای، پیمان پولی دو جانبه را اجرا کند. پس از جدی شدن این پیشنهاد در فضای رسانه­ای، معاون ارزی بانک مرکزی اعلام کرد که با سه کشور روسیه، ترکیه و عراق پیمان پولی بسته شده است. اما در عرصه عمل، تغییری در روابط بانکی ایران و این سه کشور ایجاد نشد.

در سال های بعد اما این کشورهای خارجی بودند که به فکر اجرای پیمان پولی با ایران افتادند. پوتین، رییس جمهور روسیه در سفری که در سال گذشته به ایران داشت، رسماً از ایران درخواست کرد که در تجارت دوجانبه، از پول­های ملی روبل و ریال استفاده کند. ترکیه نیز سه بار در سطح ریاست جمهوری از ایران چنین درخواستی را داشت. اردوغان دو بار در آنکارا و یک بار در تهران، از ایران درخواست کرد که به جای دلار، از پول­های ملی لیر و ریال در مبادلات دوجانبه استفاده کند. اما بی تفاوتی بانک مرکزی باعث شد که خود اردوغان دست به کار شده و در سفر ماه گذشته به تهران، پیمان پولی ایران و ترکیه را نهایی کند و پس از این سفر، رسما این توافقنامه در آنکارا امضا شود. همچنین کشورهای دیگری از جمله هند و پاکستان نیز به ایران پیشنهاد داده اند که برای مبادلات اقتصادی دو جانبه از پیمان پولی دوجانبه استفاده کند اما با بی­تفاوتی دولت ایران مواجه شده اند.

در واقع، همانطوری که در یادداشت قبلی درباره پیمان پولی بیان شد، دولت در راستای رفع موانع همکاری بانک­های خارجی به جای پیگیری جدی پیمان پولی دو جانبه، برای راضی کردن آمریکا و اروپا، مسیر همکاری بیشتر با FATF را انتخاب کرده است. اما تا زمانی که تحریم ها پابرجاست، گسترش همکاری با FATF نمی تواند موجب تسهیل همکاری بانک های خارجی با ایران گردد.

از سوی دیگر، تصویب و اجرای تحریم جدید کاتسا ۲۰۱۷ نشان داد که سیاست تحریمی آمریکا و در نتیجه، جنگ اقتصادی ایران با آمریکا تداوم خواهد داشت. در واقع، نه تنها برجام باعث تسهیل در همکاری بانک­های خارجی نشد  بلکه با اجرای قانون کاتسا ۲۰۱۷،شاهد افزایش بی سابقه افراد و نهادهای تحریمی در چند ماه آینده خواهیم بود و اندک بانک­های کوچک خارجی هم که با کشورمان همکاری می­کنند، به زودی همکاری خود را با ایران محدودتر خواهند کرد. هم­اکنون، حتی از بانک­های چینی اخبار خوبی به گوش نمی­رسد و شاهد محدودیت در روابط بانکی با چین هستیم. ادامه تحریم­های بانکی آمریکا، لزوم اجرای پیمان پولی دوجانبه توسط دولت را بیشتر خواهد کرد.

نگاهی به عملکرد بانک مرکزی در مواجهه با پیمان پولی دوجانبه در سال­های گذشته نشان می­دهد تا زمانی که کشور مقابل (مانند ترکیه) مصرانه پیگیر اجرای این طرح نباشد، از بانک مرکزی نباید انتظار تحرکی را داشته باشیم. البته همچنان اطلاعات دقیقی درباره اجرای پیمان پولی دوجانبه با ترکیه وجود ندارد و سرنوشت این پیمان امضا شده در هاله ای از ابهام قرار دارد.

طرح پیمان پولی در جلسه اخیر مقام معظم رهبری با پوتین، نشان دهنده اهمیت فراوان این مسئله در شرایط کنونی است. طرح این مسئله در چنین سطحی، فرصت بزرگ و بی­سابقه­ای برای بانک مرکزی ایجاد کرده است تا در اسرع وقت، پیمان پولی با روسیه را اجرا کند. برای اجرایی شدن پیمان پولی دوجانبه ایران و روسیه، علاوه بر بانک مرکزی، باید وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین وزارت امور خارجه درگیر این مسئله شوند. همچنین با توجه به این که بخشی از تاجران، استفاده کنندگان از پیمان پولی خواهند بود، اتاق بازرگانی می­تواند برای همراهی نهادهای مسئول، مطالبه کند.

 

لطفا ما را از نظرات ، پیشنهادات و انتقادات سازنده خود مطلع نمایید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به ایتان (شبکه کانونهای تفکر ایران) می باشد.
طراحی و توسعه : شرکت نرم افزاری پاساد