سنگاپور هم پیمان پولی بست/ بانک مرکزی ایران همچنان منفعل!

آبان ۱۷, ۱۳۹۶

سنگاپور با تایلند و برونئی با هدف مقابله با نوسانات بین‎المللی پیمان پولی دوجانبه منعقد کرد، ولی بانک مرکزی ایران به‌رغم تحریم‌های شدید پولی و بانکی و نیاز شدید به این پیمان‌ها، همچنان هیچ پیمان پولی را عملیاتی نکرده است!

به گزارش پیمان پولی دوجانبه به نقل از عیارآلاین، بانک مرکزی تایلند و سازمان پول سنگاپور به منظور توسعه و بهبود وضع کشورهای خود در آسه آن پیمان دو جانبه با هم منعقد کردند. این تفاهم نامه در جهت تقویت همکاری دوجانبه دو کشور برای حفاظت از سیستم های بانکی خود می باشد.

یکی از مقامات تایلندی در این خصوص گفت: این همکاری نشان دهنده نقطه عطفی در توسعه نظام بانکی بین دو بانک مرکزی تایلند و سنگاپور می باشد، در دورانی که ما با نوسانات و پیچیدگی های بانکی زیادی روبرو هستیم این توافقنامه می تواند وضع ما را بهبود ببخشد.

همچنین سنگاپور با برونئی نیز پیمان پولی دو جانبه منعقد کرد؛ در دیدار مقامات بانکی و مالی برونئی و سنگاپور قرارداداهای مختلفی در زمینه پولی و بانکی به امضای دو طرف رسید

براساس این قراردادها دو کشور در زمینه های توسعه بازار سرمایه، ایجاد ظرفیت های بانک، پیمان پولی، فناوری اطلاعات، منابع انسانی، نظارت بانکی و سیستم های مدیریتی با هم همکاری خواهند داشت.

همچنین دو کشور بر سر استفاده از پول ملی دو کشور در تجارت دوجانبه خود به توافق رسیدند، در همین خصوص راوی منون یکی از مقامات برونئی گفت: این معاهده پایه محکمی بر ادامه روابط مالی بین دو کشور خواهد بود.
داتو محو یکی از مقامات سنگاپوری نیز گفت: این پیمان پولی دوجانبه بین دو کشور سبب توسعه متقابل هریک و استفاده سودمند هر کدام از خدمات مالی خود خواهد شد و امور مالی این دو کشور را تقویت می کند.

لازم به ذکر است بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف دنیا جهت رهایی از سلطه دلار و جلوگیری از نوسانات بانکی خارجی به طور پیوسته در حال انعقاد و اجرایی کردن پیمان‌های پولی دو یا چند جانبه هستند، ولی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم تحریم‌های شدید پولی و بانکی و نیاز شدید به این پیمان‌ها، همچنان هیچ پیمان پولی را عملیاتی نکرده است!!!

البته بانک مرکزی در سال ۹۴ ادعا کرد که با سه کشور عراق، ترکیه و روسیه پیمان پولی دوجانبه امضا کرده است اما با گذر زمان، مشخص شد که با وجود امضای این پیمان‌های پولی دوجانبه، همچنان از اجرای آن­ها خودداری می‌کند.

طبق گزارش مرکز پژوهش­های مجلس شورای اسلامی درباره پیمان پولی دوجانبه، بانک مرکزی می‌تواند به وسیله اجرای پیمان پولی دوجانبه تا بیش از نیمی از تجارت خارجی کشور را بدون استفاده از نظام مالی غرب، انجام دهد و در واقع بیش از نیمی از تحریم‌های بانکی آمریکا و اروپا را بی‌اثر کند. بانک مرکزی می‌توانست به وسیله پیمان­های پولی دوجانبه، از بخش زیادی از هزینه­ هایی که در مذاکرات هسته‌ای بر ما تحمیل شد، جلوگیری کند، اما نکرد!

در شرایطی که همچنان بانک­های بزرگ اروپایی حتی در دوران پسابرجام، با کشور ما همکاری نمی­کنند، و سایه سنگین تحریم­های حقوق بشری و موشکی بر سر کشور ما است، ایران بیش از گذشته به استقلال از نظام پولی و بانکی آمریکا و اروپا نیاز دارد. درواقع هیچ کشوری به اندازه ایران نیاز به پیمان پولی دوجانبه ندارد، چون هیچ کشوری به اندازه ایران تحت تحریم­های بانکی قرار نگرفته است. اما متأسفانه بانک مرکزی به اهمیت این موضوع واقف نیست و اقدام واقعی در این زمینه انجام نداده است.

لطفا ما را از نظرات ، پیشنهادات و انتقادات سازنده خود مطلع نمایید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به ایتان (شبکه کانونهای تفکر ایران) می باشد.
طراحی و توسعه : شرکت نرم افزاری پاساد