پیمان پولی دوجانبه می‌تواند انحصار دلار را بشکند

آبان ۱۷, ۱۳۹۶

عضو کمیسیون برنامه، بودجه مجلس با بیان اینکه در دولت دهم و یازدهم توجهی به پیمان پولی دوجانبه نشد، گفت: پیمان پولی دوجانبه می‌تواند انحصار دلار را بشکند و دلار را از گردونه معاملات پولی خارج کند.

به گزارش پیمان پولی دوجانبه به نقل از  پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلایندر رابطه با پیمان پولی دوجانبه گفت: ما باید بتوانیم انحصار دلار را در جوامع بین‌المللی از بین ببریم و معاملات را به سمتی پیش ببریم که ما منحصر به دلار نشویم و حتی بتوانیم قدرت آمریکا را بشکنیم و پیمان پولی بین دیگر کشورها داشته باشیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات با بیان اینکه کشورهای قابل‌توجهی در دنیا باهم پیمان پولی دارند، گفت: ایران در زمان سیاست‌های خصمانه‌ی ترامپ، اقتصاد خود را باید به سمتی ببرد که بتواند اقتصادش را مقاوم کند، اقتصاد را مقاوم کردن یعنی اینکه بعداً تحریم نشود برای اینکه اگر بعداً تحریم شد بتواند از زیر یوغ دلار خارج بشود و این پیمان پولی دوجانبه می‌تواند انحصار دلار را بشکند و دلار را از گردونه‌ی معاملات پولی خارج کند.

وی همچنین با اشاره به کشورهایی که با ایران پیمان پولی دوجانبه دارند، گفت: ما تاکنون در دو سه جا اقدام کردیم یک‌بار با هند یک‌بار هم باکره‌ی جنوبی اقدام کردیم که بسیار ضعیف بود من اگر اشتباه نکنم ۱۸۶ کشور دنیا پیمان پولی باهم دارند و این کار خوبی است که ما از این موضوع عقب افتادیم علی رغم اینکه چهار پنج سال پیش هم اقدام کردیم، البته در دولت دهم توجهی به این موضوع نشد و دولت یازدهم نیز به هر دلیلی در دستور کار جدی خودش قرار نداد.

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه مجلس اصرار دارد که اقتصاد را مقاوم کند، خاطر نشان کرد: پیمان پولی می‌تواند برای اقتصاد مقاومتی و خروج از تحریم و ضربه ناپذیر کردن اقتصاد ملی کشور مفید باشد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه در پاسخ به علت اینکه پیمان‌های پولی دوجانبه در سیاست‌های کلی برنامه‌ی ششم آمده ولی در سیاست‌های بانک مرکزی نیامده است، گفت: من جواب بانک مرکزی را نمی‌توانم بدهم اما بانک مرکزی تابع سیاست‌های مصوب مجلس و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی مثل برنامه‌ی ششم است این‌ها نمی‌توانند قاعده‌ای را خارج از قواعد تصویب کنند.

وی در رابطه با رد درخواست آقای اردوغان و پوتین از سوی بانک مرکزی ایران برای برقراری پیمان پولی دوجانبه، گفت: قبل از درخواست آن‌ها ما باید برنامه می‌داشتیم و آماده می‌بودیم، ما از این به بعد مبنای معاملاتمان چه برای صادرات و چه برای واردات باید همین سیاست‌های پیمان‌های پولی دوجانبه باشد.

جعفرزاده ایمن آبادی در پایان گفت: پیمان پولی دوجانبه می‌تواند از این به بعد به‌عنوان یکی از مطالبات مجلس بیان شود و علاوه بر آن با نظارت از عدم اجرای این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

لطفا ما را از نظرات ، پیشنهادات و انتقادات سازنده خود مطلع نمایید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به ایتان (شبکه کانونهای تفکر ایران) می باشد.
طراحی و توسعه : شرکت نرم افزاری پاساد