حذف دلار از مبادلات کشور

آبان ۲۰, ۱۳۹۶

انعقاد پیمان پولی با ده شریک اصلی تجارت کشور گفت: اگر با این کشورها پیمان پولی منعقد شود، ۸۰ درصد از تجارت ایران از این طریق پوشش داده خواهد شد.

زمانی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا سخنان ضد ایرانی خود را اعلام کرد، تحریم‌ها جدی‌تر و برخی حساب‌های ایرانی‌ها در کشورهایی مانند چین و هند به بهانه پولشویی و اجرا نشدن قانون FATF مسدود شد. از این‌رو کارشناسان زیادی عنوان کردند باید از معاملات دلاری خارج شد و پیمان‌های پولی دو یا چندجانبه را به کار گرفت.

دکتر محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی دراین باره بر لزوم حذف دلار از سیطره مبادلات اقتصادی کشور تاکید کرد و به خانه ملت گفت: تحریم بانکی از سوی دشمنان نظام جمهوری اسلامی و نیز تجربه دیگر کشورها در ارتباط با نوسانات ارزی این ضرورت را ایجاب می‌کرد که دلار از سیطره مبادلات اقتصادی کشور حذف شود. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رفتن به سمت روش‌های نوین برای انجام فعالیت‌های مبادلاتی بین کشورها با حذف دلار در شرایط کنونی باید در سیاست‌های اقتصادی لحاظ شود.

پورابراهیمی داورانی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری درخصوص حذف دلار از معاملات اقتصادی، گفت: باتوجه به شرایط کنونی اقتصاد، باید دولت موضوع حذف دلار از مبادلات اقتصادی را در سیاست‌های اقتصادی لحاظ کند. بر این اساس طی سال‌های گذشته چندبار انجام این مهم، در قالب مذاکرات با دولت و در احکام برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گرفته است.

پورابراهیمی تصریح کرد: انعقاد پیمان‌های پولی دو و چندجانبه در برنامه ششم توسعه لحاظ شده و بیانگر این است که مجلس بر ضرورت اجرای روش حذف دلار از مبادلات اقتصادی و تجاری مصمم است. در نشست اخیر کمیسیون اقتصادی با وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی درخصوص لزوم ارائه برنامه زمانبندی برای انعقاد پیمان‌های پولی دو و چندجانبه با اولویت کشورهای مورد هدف که از سطح تجارت بالایی با جمهوری اسلامی ایران برخوردارند، بررسی‌ها انجام شد.

پیمان پولی با ۱۰ شریک تجاری

محمد واعظ از کارشناسان بازار ارز در گفت‌وگویی که با فارس داشت، بر ضرورت انعقاد پیمان پولی با ده شریک اصلی تجارت کشور گفت: اگر با این کشورها پیمان پولی منعقد شود، ۸۰ درصد از تجارت ایران از این طریق پوشش داده خواهد شد.

وی درخصوص حذف دلار از تجارت خارجی کشور اظهار کرد: شرایط تجارت خارجی ایران به‌گونه‌ای است که در مقایسه با قبل، امکان استفاده از ارزهای غیردلاری را در پرداخت و دریافت بیشتر کرده است. باید از فرصت‌های موجود استفاده کرد و قراردادهای تسویه و پرداخت (پیمان پولی) در تجارت خارجی را با کشورهای دیگر بر مبنای مجموعه متنوعی از ارزها انجام داد. به‌عنوان مثال در تجارت با ترکیه می‌توان با ریال و لیر، در تجارت با روسیه از ریال و روبل استفاده کرد.

این کارشناس ارزی تصریح کرد: این اقدام خودبه‌خود موجب کاهش آسیب‌پذیری ایران از تحریم‌ها می‌شود و فضای تنفسی جدیدی برای سرمایه‌گذاری خارجی در ایران را به وجود می‌آورد.

لطفا ما را از نظرات ، پیشنهادات و انتقادات سازنده خود مطلع نمایید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به ایتان (شبکه کانونهای تفکر ایران) می باشد.
طراحی و توسعه : شرکت نرم افزاری پاساد