محدودیت دایره تجارت/ اقتصاد افسارگسیخته با حذف دلار به کجا خواهد رفت؟

آبان ۲۵, ۱۳۹۶

یکی از محدودیت‌هایی که ما در رابطه با استفاده از دلار در مبادلات تجاری داریم، این است که استفاده از دلار می‌تواند یکسری محدودیت‌های سیاسی و اقتصادی مانند تحریم‌های اقتصادی را برای ما رقم بزند

  به گزارش پیمان پولی دوجانبه به نقل از پایگاه خبری استاد نیوز،مهدی توکلی، استاد دانشگاه پیام نور فرمهین در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی استادنیوز، درباره مزایا و معایب حذف دلار از معاملات تجاری، بیان داشت: مهم‌ترین مزیت حذف دلار مقاوم‌سازی سیستم مبادلات مالی تجاری است، به این ترتیب که همه ارزها قابل استفاده

بوده و دیگر ارز غالبی وجود نداشته باشد. اقدامی که در ۴۷ کشور دنیا پیاده سازی شده و این کشورها در چارچوب قراردادها و پیمان‌های دوجانبه و چندجانبه براساس واحد پول ملی مبادله می‌کنند.

وی افزود: یکی از مسائلی که در رابطه با دلار مطرح بوده و ضرورت حذف آن را به میان آورده، تحریم‌های اقتصادی و اعمال فشارهای سیاسی کشور‌های دیگر بر اقتصاد کشور است که از مسیر حاکمیت دلار بر مبادلات تجاری حاصل می‌شود. اگرچه حذف دلار در معاملات ارز با کشورهای دیگر هزینه مضاعفی را به کشور ما و کشور طرف معامله تحمیل می‌کند اما در شرایط کنونی دارای مزایای بسیاری است. تاجران با این روش راحت‌تر کار می‌کنند، تبدیل پول‌شان با سهولت بیشتری انجام می‌شود و می‌توانند مراودات بانکی بین دو کشور را افزایش دهند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: البته حذف دلار نباید به‌صورت یک‌باره اتفاق بیفتد چراکه هم در کوتاه‌مدت آثار منفی‌ای روی تجارت کشور به همراه دارد و هم از این نظر که بسیاری از شرکای تجاری ما از دلار استفاده می‌کنند، حذف یک‌باره آن عملی نیست. این کار زمانی ممکن و سودمند است که در یک بازه زمانی بلندمدت انجام شود.

وی ادامه داد: تسلط دلار بر مبادلات تجاری به عنوان یک رویکرد سیاسی سبب افزایش هزینه‌های تجارت کشور می‌شود و به همین دلیل خیلی از کشورها که امکانات تجاری متقابل دارند، تلاش می‌کنند دلار را از مناسبات بازرگانی خود حذف کنند تا از آثار سوء‌ سیاست بر مبادلات تجاری در امان باشند.

توکلی تصریح کرد: یکی از محدودیت‌هایی که ما در رابطه با استفاده از دلار در مبادلات تجاری داریم، این است که استفاده از دلار می‌تواند یکسری محدودیت‌های سیاسی و اقتصادی مانند تحریم‌های اقتصادی را برای ما رقم بزند. در گذشته کشور آمریکا تحت قانون داماتو یکسری محدودیت‌هایی به کشورهای دیگر تحمیل کرد که مهم‌ترین آن ایجاد محدودیت در مبادلات تجاری بود، به این صورت که اجازه نمی‌داد مبادلات تجاری از سقف ۱۰ میلیون دلار تجاوز کند اما از طرفی آمریکا شریک تجاری ما نیست و از طرف دیگر بسیاری از کشورها هستند که از دلار برای مبادلات تجاری استفاده نمی‌کنند.

وی ادامه داد: در این صورت دلار هزینه‌های زیادی برای ما در موضوع تبدیل آن به ارز کشور دیگر دارد. با این وجود از آن جایی که دلار پول بسیار ارزش و قدرتمندی است، جایگزینی هر پول دیگری به‌جای آن ممکن است یک تهدید به‌حساب ‌آید، چراکه ممکن است آن پول جایگزین تضعیف شود و تضعیف آن یعنی تضعیف پول ملی کشور و در نهایت تاثیر منفی بر تجارت. از سوی دیگر لازم است بدانیم حذف دلار در بلندمدت از آن جایی که محدودیت ایجاد می‌کند، به ضرر مبادلات اقتصادی تمام شده و مانع از توسعه مالی و پولی می‌شود. دلار یک پول بین‌المللی است و همه کشورها از آن استفاده می‌کنند. حذف آن باعث محدودیت تجاری شده و دایره کشورهای ما برای مبادلات تجاری را محدود می‌سازد.

این استاد دانشگاه در پایان تأکید کرد: تنها راهکار این است که در برخی از مبادلات با کشورهای خاص مثل عراق، روسیه، کره و … دلار را حذف کنیم نه اینکه در قرارداد با همه کشورها. اگر دلار را به‌طور کامل حذف کنیم، هم خود را در حوزه تجارت محدود کرده‌ایم به تعدادی از کشورها و هم بسیار ضرر کرده‌ایم. در شرایط فعلی امکان حذف دلار نیست اما با این حال دور از دسترس هم نخواهد بود. برای مثال قدم‌به‌قدم و با کمک کشورهای دیگر می‌توان به این هدف رسید.

لطفا ما را از نظرات ، پیشنهادات و انتقادات سازنده خود مطلع نمایید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به ایتان (شبکه کانونهای تفکر ایران) می باشد.
طراحی و توسعه : شرکت نرم افزاری پاساد